Kedy, na koho a ako vlci útočia?
Návrat vlkov pozitívne vypovedá o stave našej krajiny. Nie je to však dobrá správa pre chovateľov hospodárskych zvierat. Vlk obyčajný je psovitá šelma, ktorá útočí v tlupách, a tak si trúfne na korisť oveľa väčšiu, ako je ona sama.
Ovce a kozy patria medzi najčastejšiu korisť vlka, ale keď je svorka vyhladovaná, vezme si na mušku aj teľa a v podstate akékoľvek iné hospodárske zvieratá, ktoré by nemali šancu ani proti jednému predátorovi, nieto ešte proti celej svorke.
Ochrana hospodárskych zvierat pred útokom vlkov nie je jednoduchá úloha. Pre vlka sú ohradené zvieratá ľahkou korisťou a nedá sa ľahko odradiť od útoku. Vlk sa do ohrady najčastejšie dostane tak, že ju preskočí alebo sa pod ňu zahrabe. Chovateľ musí často kombinovať rôzne metódy ochrany alebo zmeniť spôsob chovu zvierat na pastve.
Pastiersky pes - ochranca alebo ďalšia obeť?
Ak sa pozrieme do histórie a čiastočne aj do súčasnosti, najbežnejšou ochranou proti vlkom sú pastierske psy. Klasický pastiersky pes by však v bežných podmienkach nemal šancu ani proti jednému divokému predátorovi. Nemá zmysel ani len uvažovať o tom, že by sa pes stretol s celou svorkou.
Pastiersky pes funguje predovšetkým ako preventívne opatrenie. Ak má vlk k dispozícii dostatok potravy, nemá zmysel, aby sa púšťal do konfliktu s obrancom svorky.
Na českom vidieku vlci zvyčajne nehladujú, ale útoky na ľahko dostupné hospodárske zvieratá nie sú ničím výnimočným. Ak chováte ovce, kozy alebo hovädzí dobytok v oblasti, kde sa vlci častejšie vyskytujú, nemá zmysel váhať s kúpou elektrického ohradníka proti vlkom. Prevencia je oveľa účinnejšia ako štátny príspevok na liečbu alebo náhradu zvierat, ktoré sa stratili pri útoku šelmy.
Aké parametre by mal spĺňať plot proti vlkom?
Elektrický ohradník pre vlkov funguje na rovnakom princípe ako ostatné ohradníky pre hospodárske zvieratá. Na rozdiel od iných metód kombinuje dva spôsoby ochrany. Prvou je samotný ohradník ako fyzická prekážka, ktorú musí vlk prekonať.
Druhým je samotný elektrický výboj, ktorý síce neohrozuje život šelmy, ale predátor rýchlo pochopí, že pokúšať sa prekonať ohradník nemá zmysel.
Samozrejme, to isté platí nielen pre vlka, ale aj pre iné predátory, ktoré sa môžu vydať na cestu k vášmu stádu. Čo teda treba zohľadniť pri výbere oplotenia pre vlka a ako môžete postaviť oplotenie, ktoré poskytne vášmu stádu skutočne účinnú ochranu?
Aké parametre musí spĺňať oplotenie, aby účinne chránilo vaše stádo?
- Minimálna výška oplotenia by mala byť 120 cm ( v prípade trvalej prítomnosti pastierskeho psa na pastvine môže byť aj 90 cm).
- Minimálne 5 drôtov.
- Drôty musia chrániť aj pred podkopávaním, tomu sa zabráni použitím spodného drôtu 15 až 20 cm nad zemou. Pri použití ohradníkovej siete je optimálne použiť plastovú kotvu ohradníkovej siete.
- Vo výške 10 až 20 cm nad oplotením umiestnite optickú zábranu (bariéru).
Mobilné alebo pevné oplotenie?
Potrebujete často presúvať stádo? Potom je jasné, že potrebujete mobilnú ohradu, ktorú môžete ľahko premiestňovať medzi pastvinami. Optimálnym riešením je mobilná sieť pre ovce, ktorú možno rýchlo a jednoducho nainštalovať, ukotviť a vybaviť signálnou páskou. Akékoľvek ďalšie premiestňovanie je rovnako jednoduché. Mobilná sieť musí byť vysoká aspoň 120 cm!
Ak sa vaše stádo pasie na jednom mieste, odporúča sa nainštalovať pevnú ohradu s elektrickým ohradníkom s predsadeným drôtom a ochranou proti prešmykovaniu.
Na stavbu takéhoto ohradníka je ideálne použiť pevné drevené stĺpiky a vysokopevnostný drôt.
Ďalšou dôležitou súčasťou každého ohradníka pre vlkov je zdroj impulzov.
Na čo sa zamerať pri výbere zdroja impulzov
Sila zdroja
Základom elektrického ohradníka je generátor alebo zdroj impulzovcez ktorý prúdi výboj. Výkon generátora závisí od terénu a veľkosti ohradníka, ale aj od jeho účelu.
V prípade ochrany pred vlkmi odporúčame najsilnejšie generátory. Vlky sú veľmi odolné a len tak nejaké "šteklenie" ich od chutnej koristi neodradí. Čím silnejší generátor, tým účinnejšia ochrana.
Spôsob napájania
Pri výbere generátora je dôležité zvážiť aj to, aké máte možnosti jeho napájania. Ak máte možnosť zapojiť generátor do zásuvky, môžete siahnuť po sieťové zdroje napájania. Ponúkame však aj batériové napájacie zdroje alebo . kombinované. Zaujímavé solárne panely sú tiež zaujímavou možnosťou zdroja energie.
Potrebujete poradiť s výberom a stavbou plota? Obráťte sa na nás a my vám pomôžeme postaviť vlčí plot presne podľa vašich potrieb..
Nebojte sa požiadať o dotáciu
Preventívne riešenia na ochranu pred vlkmi nie sú také nákladné ako riešenie následkov útoku vlka. Napriek tomu to nie je úplne lacná záležitosť. Našťastie môžete získať dotáciu na oplotenie aj v rámci Operačného programu Životné prostredie 2021 - 2027. Môžete využiť dotáciu až do výšky 100 %.