Najčastejšie príčiny problémov s nechtami
Ako zvyčajne, najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o hospodárske zvieratá je prevencia. To platí aj pre kopytá. Aké sú najčastejšie príčiny problémov s kopytami u hovädzieho dobytka?
Nekvalitná a nevhodná strava alebo zlá kŕmna dávka
Základom zdravia hovädzieho dobytka je správna výživa. Dobré zloženie krmiva a primeraná kŕmna dávka ovplyvňujú mikroorganizmy v tráviacom trakte kráv. A práve tieto mikroorganizmy prispievajú k správnej funkcii organizmu. Nedostatok bielkovín a iných dôležitých zložiek vo výžive vedie nielen k zníženiu imunity, ale aj k zníženiu dôležitých prvkov, ako je metionín a biotín (vitamín H).
Práve nedostatok týchto prvkov negatívne ovplyvňuje kvalitu rohoviny a môže viesť k vzniku trhlín v kopytnom puzdre.
Metabolické poruchy
Ďalším častým dôvodom problémov s kopytami je opäť strava. Ide o metabolické poruchy, ktoré často vznikajú v dôsledku nedostatku štrukturálnej vlákniny, energie alebo zhoršeného vstrebávania mikroživín, ako je vápnik, fosfor, zinok a iné.
Medzi najčastejšie metabolické poruchy u kráv patria:
- Ketóza, pri ktorej dochádza k odbúravaniu tukových zásob vrátane tukových vankúšikov v kopytách. Výsledkom ketózy je aj znížená funkcia bielych krviniek a znížená imunita, čo môže okrem iného viesť k problémom s kopytami.
- Acidóza sa najčastejšie vyskytuje u hovädzieho dobytka po pôrode. Na vine je najčastejšie nedostatok štrukturálnej vlákniny alebo príliš vysoká kŕmna dávka s vysokým obsahom objemových krmív. To vedie k tvorbe biogénneho amínu histamínu a endotoxínov, ktoré po vstupe do krvi spôsobujú poruchy v prekrvení kopytného kĺbu. Metabolická acidóza má okrem toho za následok horšie vstrebávanie mikroživín a vznik osteoporózy.
Kvalitné krmivo pre hovädzí dobytok by sa preto malo stať absolútnou prioritou vašej farmy. Ak si nie ste istí zložením kŕmnej dávky alebo krmiva pre svoj dobytok, poraďte sa o jeho potrebách s veterinárnym lekárom.
Správne zloženie krmiva ovplyvňuje nielen kvalitu kopýt, ale aj produkciu mlieka, kvalitu mäsa a plemeno ako celok.
Nekvalitné podlahové plochy v stajniach
Ďalším častým problémom je technológia bývania. Najmä povrchy vnútorných priestorov, v ktorých sa dobytok pohybuje.
Podlahy musia byť suché a čisté. Vlhké povrchy podporujú rast nežiaducich mikroorganizmov, ktoré sa následne môžu dostať do kopýt. Optimálne sú podlahy s dostatočným sklonom, ktorý umožňuje priebežný odtok vody z boxov.
Zamerajte sa na štruktúru podláh vo všetkých vnútorných priestoroch (dojáreň, chodby atď.).
Optimálnym povrchom je napríklad betónová, roštová alebo gumová podlaha.
Zamerajte sa aj na samotné ustajnenie: majú zvieratá dostatok priestoru na odpočinok? Môžu si v boxoch pohodlne ľahnúť? Nedostatok kvalitného odpočinku vedie k zvýšenému stresu, a tým opäť k oslabeniu imunity a problémom nielen s kopytami, ale aj s dojením.
Nedostatočná alebo nepravidelná kontrola nechtov
Napriek dokonalej starostlivosti je dôležité venovať nechtom každodennú pozornosť. Ako chovatelia môžete včas odhaliť problém a riešiť ho skôr, ako sa rozvinie do skutočne veľkého problému.
Zamerajte sa na správanie kráv. Ak nezvyčajne dlho ležia a majú problém vstať, často sa prešľapujú a vyhýbajú sa chôdzi, sú to prvé príznaky, že kopytá nie sú v poriadku.
V súčasnosti už nemusíte kontrolovať kopytá pravidelnou prehliadkou jednotlivých zvierat v stáde. Na trhu existuje množstvo účinných systémov na riadenie stáda na tento účel (nájdete ich pod názvom Herd Management System, skrátene HMS). Osobne odporúčame systém Isreal ENGS so softvérom Ecoherd pre jeho vynikajúcu funkciu indexu pohyblivosti s hlásením chromých kráv.
HMS monitoruje stádo prostredníctvom krokomerov alebo krčných respondérov. S ich pomocou môžete jednoducho monitorovať stav kopýt, aktivitu kráv, správanie, príjem krmiva a zdravotný stav 24 hodín denne.
Choroba kopýt je pre kravu veľmi bolestivá a čím neskôr zasiahnete, tým je liečba dlhšia a komplikovanejšia.
Ak u kravy spozorujete akékoľvek problémy s pohybom, okamžite zasiahnite.
Starostlivosť o nechty - preventívne zásahy a pravidelná starostlivosť o nechty
Starostlivosť o nechty možno rozdeliť na niekoľko častí. Preventívne opatrenia v oblasti čistoty, správnej stravy a vhodného ustajnenia sme už prebrali.
Preventívna starostlivosť - prostriedky pre pevnú a silnú rohovku a ochranu pred dermatitídou
Dezinfekčné prostriedky vám pomôžu aj pri preventívnej starostlivosti o nechty.
Napríklad naše Strieborný sprej ktorý chráni citlivú pokožku pred škodlivými vplyvmi pomocou kovového filmu, ktorý odpudzuje vlhkosť.
Kvalitným preventívnym prostriedkom je aj Klausol dezinfekčný roztokktorý udržiava rohovku čistú a pružnú. Je vhodný najmä na riešenie začínajúcej hniloby, na ošetrenie rán, ale aj ako preventívne opatrenie.
Pravidelné používanie prípravku Klausol má pozitívny vplyv na tvorbu zdravých a silných rohoviek, ktoré lepšie odolávajú nepriaznivým vonkajším vplyvom. Podobné účinky má aj napr. Anthrolan N čierny sprej na nechty.
Tieto dezinfekčné prostriedky pomáhajú okrem iného predchádzať dermatitíde. Digitálna dermatitída je jedným z najrozšírenejších problémov u českých plemien a nedá sa vyriešiť bežným kúpeľom.
Pravidelné kúpele na posilnenie rohovky
Hovädzí dobytok (ako aj ovce a iné kopytníky) by sa mal pravidelne kúpať, aby sa zabezpečila správna funkcia kopýt.
Pre hovädzí dobytok je optimálny 3 m dlhý kúpeľ s roztokom na báze modrého vápna s hĺbkou asi 12 cm.
Pravidelné kúpele pomáhajú spevniť zmäknutú rohovinu a predchádzať poraneniam a infekciám.
Strihanie nechtov
Dôležitou súčasťou starostlivosti o kopytá je ich pravidelné strihanie a brúsenie. Ak sa o nechty staráte sami, využite našu ponuku všetko vybavenie, ktoré potrebujete na úpravu paznechtov.
- Bandáže,
- nožnice a nože,
- brúsne kotúče,
- dezinfekčné prostriedky,
- kliešte,
- ale aj topánky na ošetrenie kopýt a všetko ostatné, bez čoho sa môžete zaobísť.
Starostlivosť o kopytá je úlohou kopytára, ktorého by mal váš chovateľ v ideálnom prípade navštíviť 3-krát ročne. Kopytník by mal zohľadňovať individuálne potreby konkrétneho zvieraťa. Neexistuje jeden správny tvar kopyta. Závisí od hmotnosti zvieraťa a prirodzených fyziologických uhlov.
Strihanie kopýt by sa malo vykonávať len u zdravých zvierat.
Prevencia, kontrola a pravidelná starostlivosť - základ spokojných zvierat a kvalitných produktov
Starostlivosť o nechty je komplexná záležitosť, ktorú rozhodne netreba podceňovať. Ak problémom predídete a budete ich riešiť včas, ušetríte si veľa času, starostí a peňazí.